Menu

Czy ustawa antylichwiarska wpływa na świat pożyczek?

Działanie parabanków, chociaż tak rozpowszechnione w naszym kraju i coraz popularniejsze, wręcz zalewające nas na każdym możliwym kroku, wciąż nie jest usankcjonowane prawnie. Jedyne przepisy, do jakich firmy pożyczkowe są zobligowane stosować się, jest właśnie ustawa antylichwiarska.
Ustawa działa od ponad roku – została uchwalona 11 marca 2017 roku i zrewolucjonizowała życie parabanków przede wszystkim ze względu na dopuszczalna wysokość pobieranych opłat dodatkowych. Ukróciła więc mające miejsce jeszcze do niedawna sytuacje, w których zadłużeni klienci popadali z miesiąca na miesiąc w coraz większe kłopoty ze względu na mnożące się bez końca opłaty dodatkowe i kary umowne za niespłacenie zobowiązania w terminie. Obecnie wszystkie firmy pożyczkowe zobligowane są do przestrzegania tych samych zasad odnoszących się do naliczania dodatkowych opłat. Ustawa antylichwiarska ustanawia maksymalny próg dla dodatkowych kosztów na wysokość 25% samego kapitału oraz maksymalnie 30% w skali roku. W tych kosztach muszą znaleźć się również wszystkie inne koszty i dodatki, takie jak ubezpieczenie, opłata przygotowawcza/administracyjna, prowizja. Nie ma jednak nadal żadnego ograniczenia dla wysokości samych odsetek i te wyglądają w przypadku poszczególnych firm naprawdę różnie. Obecnie maksymalnie mogą wciąż sięgać 10%, czyli wysokości stopy lombardowej, ustanowionej przez Narodowy Bank Polski.
Wprowadzone ograniczenia pomogły wielu konsumentom w chwili, kiedy pożyczki stały się codziennością i zwykle chętnie wykorzystywanym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy na niezbędne cele. Ukrócone zostały praktyki związane z zawyżaniem kosztów szczególnie przez nieuczciwych pożyczkodawców. Tym samym na pierwszy plan wysforowali się najlepsi – tacy jak Wonga czy Filarum.
Ustawa nie pozostała jednak bez echa dla samych klientów, którzy obecnie za te same, co wcześniej, usługi muszą płacić nieco więcej. Najlepiej widać to na przykładzie Minicredit, gdzie jeszcze do niedawna za pożyczke w wysokości 500 zł trzeba było zapłacić 98 zł, dzisiaj jest to 110 zł. Analogiczne zmiany zaszły w Kobiecie z Kasą – tam usługi podrożały o 4 zł, w Pożyczkomacie o 5 zł. Chociaż zmiany nie są znaczne, to jednak widać, że ustawa nie przeszła bez echa, jeśli chodzi o same ceny oferowanych usług.

Pożyczki za darmo wciąż bez opłat?

Jeśli jesteś zmuszony poratować się dodatkowymi pieniędzmi pochodzącymi z pożyczki, najlepiej skorzystaj z darmowych ofert dla nowych klientów. Firm pożyczkowych, nawet tych znajdujących się na liście ścisłych liderów, zdecydowanie nie brakuje, dlatego bezpiecznie możesz korzystać z coraz to nowych i do tego zupełnie bezpłatnych sposobów na dodatkowe pieniądze. Z pewnością również tego typu oferty nie znikną z rynku, ponieważ ich zadaniem jest przyciąganie uwagi konsumenta i nadzieja, że zachęcony wróci po kolejną pożyczkę do tej samej firmy. Darmowa pożyczka jest wciąż bezpieczna oraz nie naraża na dodatkowe koszty, jeśli tylko wyrobisz się ze spłatą w określonym czasie.

Pożyczkodawcy obniżają ceny

Wśród firm oferujących produkty finansowe można znaleźć również takich, którzy zdecydowali się na obniżenie cen swoich produktów. Jedną z takich firm było Soho Credit. Obecnie decydując się na skorzystanie z ich propozycji za pierwszą pożyczkę nic nie zapłacisz, każda kolejna jednak będzie wymagać dopłacenia do 500 pożyczonych złotych na okres jednego miesiąca aż 195,5 złotych wcześniej, obecnie nieco mniej, bo równe 125 zł.
Cięcia w opłatach dokonała również inna firma – Ferratum. Przed wejściem w życie ustawy za pożyczenie pieniędzy trzeba było zapłacić 165 zł, obecnie kwota dopłaty wynosi 133 zł.
Zmniejszenie się kosztów dodatkowych spotkało także kilka innych firm, takich jak:

W ich przypadku obniżki wynoszą średnio od 4 do 24 złotych.
Zmniejszenie opłat o sporo więcej, niż wymaga tego ustawa, powodowane było umożliwieniu klientom skorzystania z przedłużenia terminu spłaty pożyczki, jeśli taka byłaby konieczna w którymś z przypadków.
Zmiany tego typu jednak nie zwalniają nas z rozsądnego podejmowania tego typu decyzji. Jeśli pożyczasz pieniądze, zawsze upewnij się, że jest to jedyne rozwiązanie.