Menu

Pożyczasz – oddaj

Wygodne pożyczki – chwilówki zachęcają do częstego korzystania z tej formy wsparcia finansowego. Bez wychodzenia z domu można nie tylko złożyć formularz pożyczkowy, ale również otrzymać pieniądze na konto lub do ręki (dzięki wizycie przedstawiciela). Tak duży komfort pożyczania pozwala się z tym oswoić i bywa, że w klientach firm pożyczkowych wyzwala się przekonanie o niekonieczności regulacji zaciągniętego zobowiązania. Od tego blisko do znacznego przeterminowania długu, co wiąże się np. z narastaniem odsetek. Z dłużnikiem będą też kontaktowali się pracownicy danej firmy – mogą wysyłać listy, dzwonić albo odwiedzać go osobiście.

Chwilowe kłopoty

Gdy pojawią się jakieś problemy z terminową regulacją zobowiązania, najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z pożyczkodawcą, który na pewno zaproponuje jakieś rozwiązanie. Znane firmy oferują np. możliwość płatnego przedłużenia terminu o kilka dni lub nawet tygodni – zwykle to wystarcza, by zgromadzić odpowiednie środki. Nawiązanie kontaktu zatrzymuje procedury windykacyjne, dzięki czemu pożyczkobiorca nie jest uważany za nieuczciwego klienta. Czasami można spłacać też w ratach, albo wziąć pożyczkę uzupełniającą.

Unikanie kontaktu nie popłaca

Dość liczna grupa dłużników w obliczu pewnych kłopotów od razu chowa głowę w piasek i nie odbiera telefonów ani nie otwiera drzwi przedstawicielom pożyczkodawcy. Jest to bardzo złe rozwiązanie, bo najczęściej po kilku dniach sprawa przekazywana jest do działu windykacji, a następnie do sądu i kancelarii komorniczej. Wtedy o wiele trudniej jest o polubowne rozwiązanie sytuacji, do tego znacznie wzrasta całkowita kwota długu.